Ułatwienia dostępu

berlin gr 23W dniu 12 grudnia 2023 r. grupa młodzieży z Powiatowego Zespołu Szkół w Świebodzinie zwiedziła Berlin. W wycieczce wzięło udział 47 uczniów z klas 1 TL, 1 TM, 1 TH, 2 TL 2, 5 THM, 2 TH, 4 TL, 3 CS, nad którymi opiekę sprawowali nauczyciele Natalia i Marian Hoszman oraz Joanna Klimek. Wycieczka miała zarówno charakter przedmiotowy jak i turystyczno-krajoznawczy, gdyż jej głównym celem było zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami i dziedzictwem kulturowym stolicy Niemiec, poznanie zwyczajów bożonarodzeniowych naszych zachodnich sąsiadów oraz kontakt z żywym językiem.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Reichstagu - siedziby niemieckiego parlamentu i Bramy Brandenburskiej, najbardziej znanej budowli Berlina oraz symbolu Zjednoczenia Niemiec. Po krótkim przystanku pod Bramą i zrobieniu zdjęć, przeszliśmy się dawną główną arterią Berlina – szerokim bulwarem Unter den Linden, mijając po drodze najstarszy stołeczny uniwersytet - Uniwersytet Humboldtów, na którym wykładowcami było 27 laureatów nagrody Nobla. Tutaj mogliśmy podziwiać najpiękniejszy barokowy budynek stolicy Niemiec – Zeughaus, czyli dawny arsenał pruski. Jedną z atrakcji był 700m odcinek Muru Berlińskiego (Berliner Mauer) z East Side Gallery, czyli graffiti znanych artystów z całego świata, oraz Checkpoint Charlie - jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a Berlinem Zachodnim w okresie zimnej wojny.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum), który należy do najciekawszych i jednocześnie największych muzeów w Berlinie. Rozległy kompleks muzealny, składający się z kilku budynków oraz parku, może pochwalić się bogatą kolekcją rozciągającą się na wiele dziedzin. Najbardziej okazałe eksponaty znajdują się w sekcjach poświęconych kolejnictwu, lotnictwu, transportowi drogowemu oraz żegludze. Oprócz nich na odwiedzających czekają również wystawy poświęcone m.in.: historii cukru, tekstyliom, chemii i farmacji, produkcji kufrów i biżuterii, technice filmowej, technice fotograficznej, informatyce, technice druku i papiernictwu. Bez przesady można więc stwierdzić, że każdy odnajdzie tu coś dla siebie!

Po zwiedzaniu muzeum, podążyliśmy na Kurfürstendamm zwaną potocznie Ku’damm - główną ulicę zachodniej części Berlina. Dzięki licznym sklepom ulica ta stała się synonimem życia miejskiego w zachodniej części miasta.  Tutaj czekał na nas rozświetlony kolorowymi światełkami Weinachtsmarkt. Była to okazja nie tylko do kupienia rozmaitych pamiątek, ale również do spróbowania tradycyjnych potraw niemieckich.

Wieczorem zmęczeni lecz pełni wrażeń opuściliśmy Berlin, który żegnał nas pięknymi iluminacjami świetlnymi. Wróciliśmy do domu bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia.

(mm/aa)

PZS Galerie

Kontakt z nami

Powiatowy Zespół Szkół w Świebodzinie

ul. Zachodnia 76a

66-200 Świebodzin

WWW: www.pzs.swiebodzin.pl

tel.: 68 475 74 99

e-mail: szkola@pzs.swiebodzin.pl

Administrator strony

Artur Augustyniak

e-mail: a.augustyniak@pzs.swiebodzin.pl

Kształcenie PZS

Menu logowania

Zapamiętaj